IFLA informacinės ateities viršūnių susitikime – pažadas vienytis
Rugsėjo 30–spalio 3 d. Brisbano mieste, Australijoje, vyko pirmas naujo pobūdžio Tarptautinės bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) informacinės ateities viršūnių susitikimas, į kurį pakvietė dabartinė IFLA prezidentė Vicki McDonald.
Renginiu siekta suvienyti bibliotekų asociacijas, įvairias su informacija dirbančias organizacijas, užtikrinti įvairovę ir sujungti skirtingų specialistų kompetencijas diskusijoms bei bendram darbui, kad šiuolaikiniai informaciniai iššūkiai būtų įveikti greičiau. Šis tikslas transformavosi į pagrindinį V. McDonald kadencijos ir viso susitikimo šūkį „Stiprūs kartu“.
IFLA susitikime dalyvavo per 770 delegatų iš 70 šalių. Pranešimus skaitė, diskusijas vedė ir visas tris dienas savo patirtimi bei įžvalgomis dalijosi 56 pranešėjai iš skirtingų organizacijų, bibliotekų. Skaityti pranešimai leido išgirsti didelę patirtį sukaupusių savo srities specialistų nuomones, susipažinti su naujausiais tyrimais. Dalyviai galėjo daugiau sužinoti apie dirbtinį intelektą, darbą popandeminiu laikotarpiu ir jo keliamus iššūkius, bibliotekas ir jų reikšmę, informacijos prieigą ar dezinformaciją, taip pat išgirsti, kaip knygas gerbiantys žmonės jas gelbėja (supažindinta su vietos autorių kūrinių leidyba ir kylančiais sunkumais).
Kartu su įkvepiančiais pranešimais rugsėjo 30 d. buvo pristatyta IFLA tendencijų ataskaita, kurią lydėjo šūkis „Drąsiai žvelgti į ateitį“. Išskirtos pagrindinės septynios tendencijos / ateities įžvalgos: kinta žinių praktika; dirbtinis intelektas ir kitos technologijos keičia visuomenę; iš naujo kuriamas pasitikėjimas (valdžios institucijomis ir naujienų agentūromis); pagrindiniai įgūdžiai ir gebėjimai vis labiau sudėtingėja; skaitmeninės technologijos prieinamos nevienodai; informacinės sistemos sunaudoja vis daugiau energijos išteklių; ir galiausiai, pastebima, kad žmonės ieško bendruomeniškumo.
Be tendencijų ataskaitos, buvo pristatyta ir nauja 2024–2029 m. IFLA veiklos strategija. Ji apibrėžia darbą trijose poveikio srityse ir siekia, kad bibliotekos suvienytų veržlius viso pasaulio profesinės bendruomenės narius, būtų pripažįstamos, atstovaujamos, vertinamos kaip partnerės ir, galų gale, įgalintos įgyvendinti reikšmingus pokyčius veikdamos visais savo lygmenimis.
Naujas susitikimo formatas buvo ne vienintelė renginio naujovė. Pristatytos visiškai naujai organizuojamos diskusijos. Vyko dinamiškos teminės diskusijos, kuriose dalyvavo problemas nagrinėję ekspertai ir klausytojai.
Gilintasi į pačias įvairiausias temas: nuo čiabuvių kultūros išsaugojimo iki skaitmeninio teisingumo bei ateities skaitymo įpročių. Diskusijose „Nuo tendencijų iki praktikos“ aptartos 2024 m. IFLA ataskaitoje pristatytos tendencijos, dalyviai skatinti kalbėtis, pasidalyti savo mintimis tiek žodžiu, tiek virtualiai, o į diskusijų vedėjų klausimus atsakyti naudojantis skaitmeniniu įrankiu „Mentimeter“. Galiausiai vyko atviro rato sesijos, kai pranešėjai sėdėjo apsupti diskusijos dalyvių ir stebėtojų. Aptartos dirbtinio intelekto, bibliotekų lyderystės ir kitos temos.
Savo idėjomis ar veiklų rezultatais dalijosi iš anksto atrinkti „Uždegančių pokalbių“ pristatymų dalyviai iš 19 šalių. Trumpų (7 min.) pristatymų, patirčių pasidalijimų temos aprėpė dirbtinį intelektą, dezinformaciją, skaitmeninę įtrauktį, atviros prieigos ir profesinio tobulėjimo klausimus. Vienas iš 40 trumpų uždegančių pristatymų buvo ir Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos atstovės, projektinės veiklos vyriausiosios vadybininkės Editos Jareckaitės.
Susitikimas nestokojo pozityvių, įkvepiančių momentų, gerų emocijų ir smagių akcijų. Specialistai turėjo galimybę ne tik apsilankyti Brisbano mieste ir šalia jo esančiose bibliotekose, bet ir padalyvauti flešmobe „Skaitantis Brisbanas“ šalia Brisbano aikštės bibliotekos. Dalyviai išsiskyrė raudonais aprangos akcentais ir skaitė vaikiškas knygeles savo gimtąja kalba.
IFLA informacinės ateities viršūnių susitikimą vainikavo Brisbano deklaracija, parengta praėjus 10 metų nuo Liono deklaracijos. Naujas dokumentas taip pat akcentuoja poreikį užtikrinti teisingą ir prasmingą informacijos prieigą, skatinančią įgyvendinti teises ir vystymosi tikslus. Deklaracija remiasi per susitikimą pristatytomis IFLA tendencijomis ir yra užbaigiama aiškiu tikslu: kad norimi rezultatai būtų pasiekti, kartu turi dirbti tiek bibliotekų bendruomenė, tiek valdžios institucijos.
Galimybę dalyvauti 2024 m. IFLA informacinės ateities viršūnių susitikime suteikė Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos bibliotekininkų draugija.
Edita Jareckaitė
Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos
Projektinės veiklos vyriausioji vadybininkė