Apie skaitymą ir raštingumą: konferencija „Šiaurės šalių bibliotekos kartu“
2024 metų rugsėjo 4-6 dienomis Helsinkio miesto viešojoje bibliotekoje Oodi (Suomija) vyko kasmetinė Šiaurės šalių bibliotekų konferencija „Šiaurės šalių bibliotekos kartu“ (angl. NORDIC libraries together), kurioje dalyvavo Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD) atstovai ir šalies viešųjų bibliotekų specialistai. Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė dr. Laura Juchnevič pirmą kartą konferencijos organizavimo istorijoje dalyvavo organizaciniame komitete partnerio teisėmis, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka projekto „Kompetencijų biblioteka“ lėšomis sudarė galimybę konferencijoje dalyvauti net 15 specialistų iš Lietuvos viešųjų bibliotekų, o LBD narė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė buvo įtraukta į programą ir skaitė pranešimą apie Apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos įgyvendinamą medijų ir informacinio raštingumo programą Lietuvoje.
Konferencijos pagrindinė tema, programos ašis buvo skaitymo skatinimas ir raštingumo ugdymas. Pirmą kartą dalyvavusių Baltijos šalių bibliotekų atstovai ne tik klausėsi pranešimų, bet pristatė ir savo iniciatyvas, dalyvavo dirbtuvėse bei kultūrinėje programoje.
Inovatyvūs skaitytojų klubai
Pranešėjas Kriticos Mwansa (Belgija) konferencijoje pristatė „kitokį knygų klubą“, kurio dalyviams, norintiems prisijungti prie klubo susitikimo, nėra būtina perskaityti konkrečios knygos (pranešimas „Padarykime knygas vėl šaunias: klubas neskaičiusiems knygos“; orig. Make Books Cool Again: The Book Club for people that didn’t read the book). Knygų klubas suprantamas kaip laisvas ir kūrybiškas, bendravimą skatinantis susibūrimas, kuriame aktyviai dalyvauja tiek knygą perskaitę, tiek jos neskaičiusieji. Šis knygų klubas aktyviai telkia pačius įvairiausius lankytojus, kurie noriai dalijasi savo jausmais, nuomonėmis, patirtimis. Šis knygų klubas yra populiarus ne tik Belgijoje, bet ir kitose šalyse, kuriose pranešėjas pristato šį klubo formatą. Po pristatymo knygų klubas sulaukė didelio susidomėjimo, metodika buvo praktiškai išbandyta dirbtuvių metu.
Joanna Pacula (Norvegija) konferencijoje pristatė giliojo skaitymo metodą, kuris padeda susitelkti intensyvaus gyvenimo tempo ir didelio informacijos srauto apsuptyje (pranešimas „Gilusis skaitymas – maža strategija didelei krizei“; orig. Deep reading – a small strategy for a big crisis). Giliojo skaitymo metu grupės dalyviai susitinka nustatytu laiku skaitymui paruoštoje bibliotekos patalpoje. Pagrindinės taisyklės: skaitytojų susitikimas trunka keturias valandas, visa skaitymui galinti trukdyti įranga paliekama specialiose dėžutėse su laikmačiais, skaitymo erdvėje nenaudojami mobilieji telefonai (išimtis taikoma tais atvejais, kai naudojamas skaitymui skirti įrenginiai), vienu metu susitinka ne daugiau nei dvidešimt žmonių. Anot pranešėjos, po šių užsiėmimų dalyviai teigia iškart juntantys teigiamus pokyčius, atsipalaidavimą, daugiau dėmesio skiria sau ir labiau įsitraukia į skaitymo procesą.
„Žaliasis“ raštingumas
Šiaurės šalių bibliotekos lyderiauja ekologijos, tvarumo iniciatyvose, prisideda prie visuomenės tvaraus ir ekologiško elgesio ugdymo. Dažniausiai į šias iniciatyvas bibliotekos įtraukia savo bendruomenę, kviečia aplinkosaugos ir ekologijos ekspertus. Vieną iš naujausių iniciatyvų „Aktyvisto diplomas“, taikomą Suomijos viešosios bibliotekose, pristatė Johanna Juvonen (pranešimas „Aktyvisto diplomas kaip aplinkosauginį raštingumą ir aktyvų pilietiškumą skatinanti priemonė“, orig. Activist diploma as a tool for environmental literacy and active citizenship). Šis iššūkis, skirtas vaikams ir suaugusiems kviečia atlikti iš anksto paruoštas su ekologija susijusias užduotis, skatinama perskaityti knygą ar straipsnį, telkti bendruomenę, rengiant protesto akciją ar organizuojant kitus vietos renginius.
Vaikų ir jaunimo įtraukimas
Konferencijos programoje keli pranešimai skirti aptarti, kaip sudominti vaikus ir jaunimą skaitymu. Pranešėjai pristatė projektines veiklas, bibliotekų iniciatyvas, analizes bei mokslinius tyrimus. Daugiausia diskusijų sukėlė technologijų (ne)taikymas skaitymo skatinimo veiklose. Vieni pranešėjai akcentavo būtinybę naudoti jaunimo mėgiamas ir populiarias socialinių tinklų programėles, per jas pristatyti bibliotekų paslaugas ir naujausias knygas, kiti akcentavo būtinybę ugdyti jaunųjų skaitytojų gebėjimą susikaupti ir skaityti be technologijų.
Medijų ir informacinis raštingumas
Konferencijoje Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė Žydrūnė Tichanavičienė skaitė pranešimą apie Apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos įgyvendinamą medijų ir informacinio raštingumo programą Lietuvos bibliotekose (org. Libraries leading Media Literacy Development in Lithuania). Pranešime pristatytos bibliotekų iniciatyvos, kuriomis siekiame stiprinti visuomenės gebėjimus kritiškai vertinti informaciją, naudojantis šiuolaikinėmis medijomis. Akcentuota, kad Lietuvos bibliotekininkai organizuoja įvairius mokymus gyventojams, kurių metu dalyvius moko ne tik kaip atpažinti patikimos informacijos šaltinius, bet ir apie dezinformaciją, saugumą internete, autorių teises ir kt. temas. Taip pat pristatytas kritinį mąstymą ugdantis stalo žaidimas „Populistas“, bibliotekininkų bendruomenės drauge rengiamas orientavimosi žygis „Taigi viską žinau…“, kurio dalyviai ne tik žygiuoja, bet ir gali pasitikrinti savo medijų ir informacinio raštingumo žinias.
Didelio dėmesio konferencijos metu sulaukė pristatyta inovatyvi medijų ir informacinio raštingumo iniciatyva – „Cookie Truck“ furgonėlis. Ši interaktyvi medijų ir informacinio raštingumo priemonė, skirta keliauti po Lietuvos miestus ir miestelius bei ugdyti gyventojų kritinį mąstymą. Auditorija domėjosi ne tik apie „Cookie Truck“ tikslą, jo formatą, veikimo principus, bet ir apie jo naudą, buvo klausiama apie bibliotekininko vaidmenį stiprinant visuomenės medijų ir informacinio raštingumo kompetencijas.
Konferencijos dalyviams buvo naudingos ne tik paskaitos ir iniciatyvų pristatymai, tačiau ir įvairūs praktiniai užsiėmimai, dirbtuvės, diskusijos. Konferencija vyko Oodi bibliotekoje, tad geriau susipažinta su šia išskirtine biblioteka. Lankytasi ir kitose Helsinkio miesto bibliotekose Myllypuro ir Kalasatama, Helsinkio miesto muziejuje ir Perho kulinarijos, turizmo ir verslo kolegijoje.
Informaciją parengė
Laura Juchnevič, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė
Birutė Naujokaitienė, Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešoji bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja
Žydrūnė Tichanavičienė, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos skyriaus vadovė