Kauno apskrities Ąžuolyno viešosios bibliotekos darbuotoja Daina Bandaravičiūtė: skaitymas man – atsipalaidavimo forma
Lietuvos bibliotekininkų draugijos tarybos narė Daina Bandaravičiūtė tikina dažniausiai skaitanti anksti ryte, prieš darbą, o labiausiai ją domina grožinė ir psichologinė literatūra. Rinkdamasi knygas, ji atkreipia dėmesį ir į kai kurių nuomonės formuotojų rekomendacijas.
„Kai atsirado socialiniai tinklai, pradėjau stebėti kolegų, nuomonės formuotojų atsiliepimus. Jeigu matau, kad jų rekomenduojama knyga mane gali sudominti, pasižymiu sau. Be to, visada užmetu akį į bibliotekos naujienas“, – pasakojo Ąžuolyno bibliotekos (Kauno apskrities viešoji biblioteka) vyr. bibliotekininkė D. Bandaravičiūtė.
Su pašnekove kalbėjomės apie jos skaitymo įpročius, požiūrį į bestselerius ir knygų mugių magiją.
– Kokias knygas rinkotės pastaruoju metu?
– Visai neseniai baigiau latvių prozininko Andrio Kolnozolo romaną „Mane vadina Kalendorium“, kuriame pasakojama apie neįgalų vaiką. Įveikdama po kelis puslapius per dieną, skaičiau ilgokai, todėl, galima sakyti, tai buvo mano vasaros knyga. Ją pasirinkau pamačiusi kažkurio nuomonės formuotojo rekomendaciją bei supratusi, kad panašūs į kūrinyje aprašomus žmones lankosi ir bibliotekoje. Mano veikla kaip tik susijusi su daug dėmesio negalią turintiesiems skiriančia iniciatyva „Biblioteka visiems“. Visi esame panašūs, tik galbūt mūsų galimybės gyventi ne visada vienodos. Buvo įdomu sužinoti, kaip pasaulį mato – o mato unikaliai – kiti žmonės. Ši knyga man pačiai padėjo naujai pažvelgti į supančią aplinką.
– Kokie Jūsų skaitymo įpročiai? Kada dažniausiai imate knygą į rankas?
– Kadangi paprastai keliuosi penktą valandą ryte, skaitau tikrai anksti – vakare jau tiesiog akys merkiasi. Jeigu darbą pradedu vėliau, su knyga praleidžiu daugiau laiko. Kartais dienos metu skaitau lyjant lietui, bet tai retesni atvejai. Įprastai skaitau mažiau nei pusvalandį kasdien. Jeigu sekmadienis, tada ir ilgiau.
– Kaip renkatės knygas?
– Kai atsirado socialiniai tinklai, pradėjau stebėti kolegų, nuomonės formuotojų atsiliepimus. Atkreipiu dėmesį į tų žmonių, kurie man įdomūs kaip asmenybės, siūlymus. Jeigu matau, kad jų rekomenduojamas kūrinys mane gali sudominti, pasižymiu sau. Be to, visada užmetu akį į bibliotekos naujienas.
– Kokio žanro knygos Jus labiausiai domina?
– Grožinė ir psichologinė literatūra, taip pat atkreipiu dėmesį į skandinavų autorių knygas.
– Ko tikitės skaitydama: siekiate įgyti daugiau žinių, geriau suprasti žmones, norite atsipalaiduoti?
– Nors kartais tenka gilintis į su darbu susijusias knygas, dažniausiai skaitymą renkuosi kaip tam tikrą atsipalaidavimo formą. Man terapija yra pats skaitymas, o apie ką tas kūrinys – mažiau svarbu. Su dideliu susidomėjimu galiu skaityti tiek lengvo turinio, pavyzdžiui, atostogų, tiek sunkesnes, tarkime, psichologinio pobūdžio knygas. Manau, jų pasirinkimą lemia ir tuo metu gyvenime vyraujanti būsena.
– Kiek laiko per savaitę skaitote savo malonumui?
– Nedaug. Pastaruoju metu per savaitę pavyksta paskaityti apie porą valandų. Kartais pasitaiko neskaitadienių – tada prie knygų neprisiliečiu savaitėmis. Sykį turbūt apskritai nieko neskaičiau maždaug pusmetį. Literatūra man turi teikti malonumą. Jeigu užklumpa rūpesčiai, darosi sunku atsipalaiduoti, pagaunu save, kad tik verčiu puslapius, bet rimtai neskaitau. Tada iškart sustoju ir padedu knygą į šoną.
– Kokią pastaraisiais metais perskaitytą knygą rekomenduotumėte kolegoms bibliotekininkams ir kodėl?
– Nedrįsčiau rekomenduoti, verčiau patarčiau rinktis pagal savo norus ir skonį.
– Ar skaitote bestselerius, žiniasklaidoje gausiai reklamuojamas knygas?
– Iš karto prie jų nepuolu. Pavyzdžiui, Delios Owens knygą „Ten, kur gieda vėžiai“ perskaičiau jau pasibaigus jos populiarumo bumui. O ir reklamos, sakančios, kad knyga yra numeris vienas, įtakos man nedaro. Verčiau pasikliauti pažįstamų nuomonėmis ar pasidomėti man imponuojančių žmonių rekomendacijomis.
– Ar lankotės knygų mugėse?
– Taip, visada stengiuosi nuvykti. Knygų mugės man patinka, nes jose vyksta įvairūs susitikimai su knygų autoriais, galima pabendrauti su leidyklų atstovais, susipažinti su knygų naujienomis – ir visa tai vienoje vietoje. Be to, žavi pati tokių renginių atmosfera.
Ačiū už pokalbį.
Parengė Lietuvos bibliotekininkų draugija