Balandžio 29 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje (ŠAVB) įvyko Lietuvos bibliotekų atstovus sutelkusi konferencija „Biblioteka 24/7“. Ja užbaigta šių metų jubiliejinė, jau 25-oji, Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, kuri, kaip ir kiekvienais metais, minima balandžio 23–29 d.
Kasmet Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD) organizuojama Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė šįkart kvietė atsigręžti į tas bibliotekų paslaugas, kurios vartotojams prieinamos ir po darbo valandų – visą parą, visomis savaitės dienomis. Visą savaitę bibliotekos rengiamomis veiklomis siekė skatinti skaitymą, kvietė bendruomenes lankytis renginiuose ir prisijungti prie įvairių iniciatyvų, visuomenei buvo pristatomi Lietuvos bibliotekų pasiekimai, o bibliotekininkai skatinami švęsti savo profesiją.
Konferenciją pradėjusi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė ir LBD pirmininkė dr. Laura Šimkevičė sveikino visus pasiekus finišo tiesiąją ir dėkojo bibliotekų bendruomenei už pasišventimą. Pasak jos, per savaitę Lietuvos bibliotekose įvyko apie 1 000 renginių, kuriuose dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių. „Džiaugiuosi, kad baigiamojoje konferencijoje išgirsime Lietuvos bibliotekų, mokslo įstaigų pranešėjus, kalbančius apie Lietuvos bibliotekų veiklos problematiką, Lietuvos bibliotekas, projektus, gražias iniciatyvas ir galimus profesinio lauko problemų sprendimo būdus“, – komentavo L. Šimkevičė.
Baigiamojoje konferencijoje pristatyti pranešimai, atskleidžiantys įvairiapusiškas bibliotekų veiklas ir naujų paslaugų kūrimą, naujausių bibliotekininkystės tyrimų pasaulyje temas, Lietuvos bibliotekų vykdomų projektų rezultatus. Svarstyta, kokios kompetencijos reikalingos naujos kartos informacijos specialistams, kokiomis informacijos priemonėmis pristatomos elektroninių išteklių prieigos galimybės, negalinčiųjų skaityti įprasto spausdinto teksto įtraukties sprendimai.
Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymo renginyje 2024 m. Geriausio bibliotekos vadovo apdovanojimu įvertintas ŠAVB direktorius prof. Bronius Maskuliūnas šią konferenciją pavadino švente visai bibliotekų bendruomenei ir sakė prieš dešimtmetį net neįsivaizdavęs, kad bus bibliotekininkas, o šiandien didžiuojasi dirbąs bibliotekoje ir palinkėjo kolegoms mėgautis savo darbu taip, kaip mėgaujasi juo pats. Profesorius konferencijoje skaitė pranešimą apie inovatyvias ŠAVB veiklas, skatinančias tvarumą ir bendruomenių įtrauktį. Kaip vieną iš sėkmingų iniciatyvų, apimančią įtrauktį, tvarumą, ir bendruomenes, direktorius paminėjo ŠAVB Daiktų biblioteką ir paragino kitas bibliotekas nestatyti savo idėjoms sienų, nebijoti eksperimentuoti.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinė direktorė Aušrinė Žilinskienė pristatė projektą „E-kultūros platforma“, skirtą kultūros prieinamumui ir pakartotiniam naudojimui didinti per bendrą kultūros įstaigų skaitmeninių duomenų platformą. Ši platforma turėtų pradėti veikti 2026 metais.
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyriaus vadovė Toma Apynytė-Kirslienė pranešimu „Skaitymo skatinimas: veiksmingi bibliotekų sprendimai, galimybės ir inovacijos“ pristatė išskirtinį jau ne vieną apdovanojimą pelniusį produktą „Draugoteka“, kuris skatina vaikus ir paauglius skaityti, padeda geriau suprasti save, moko užmegzti kokybiškus socialinius ryšius – susirasti tikrų draugų.
Šiaulių valstybinės kolegijos lektorė dr. Kristina Kulikauskienė savo pranešime iškėlė kitą bibliotekoms šiandien labai aktualų klausimą: kokių kompetencijų reikia XXI amžiaus informacijos specialistui? Ji apžvelgė informacijos specialistų kompetencijų tobulinimo poreikius tokių sričių kaip medijų ir informacinis raštingumas, komunikacija ir bendravimas, informacinės technologijos, vadyba ir komunikacija.
LNB Informacijos valdymo departamento Bibliotekininkystės metodikos ir tyrimų skyriaus vyriausioji metodininkė-tyrėja dr. Rasa Januševičienė apžvelgė, kokią bibliotekų viziją ir ateities bibliotekininko portretą atskleidžia 2023–2024 m. atlikti tyrimai, o Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacijos pirmininkė Ingrida Kasperaitienė pristatė, kaip vykdomas centralizuotas prieigos prie elektroninių išteklių organizavimas per Lietuvos mokslinių bibliotekų asociaciją.
Lietuvos audiosensorinės bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vadovė Ligita Vasalauskaitė užbaigė konferenciją susirinkusiems priminusi apie 24/7 veikiančią virtualią biblioteką „Elvis“, skirtą žmonėms, negalintiems skaityti įprastai spausdinto teksto.
Šių metų Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė ir ją vainikavusi konferencija „Biblioteka 24/7“ ne tik subūrė gausų bibliotekininkų specialistų būrį, bet ir tapo svarbiu impulsu tolesniam bibliotekų vystymuisi. Renginio metu pristatytos inovacijos, aptartos aktualios problemos ir sėkmės istorijos dar kartą patvirtino, kad Lietuvos bibliotekos yra gyvybingos, nuolat besikeičiančios ir aktyviai prisidedančios prie visuomenės švietimo, kultūros puoselėjimo ir bendruomeniškumo stiprinimo. Konferenciją stebėjusi LR kultūros ministerijos Atminties institucijų politikos grupės vadovė Rūta Pileckaitė-Vasilienė pasidžiaugė, kad bibliotekos išlieka teisingame pokyčių kelyje ne laukdamos savo lankytojo ir versdamos jį prisitaikyti, bet pačios eidamos pas bendruomenes, įtraukdamos savo lankytojus inovatyviomis veiklomis.
Konferencijos įrašą galima peržiūrėti „Biblioteka visiems“ Youtube kanale: https://www.youtube.com/watch?v=BUJYD3j50WI
Nacionalinę Lietuvos bibliotekininkų savaitę organizuoja Lietuvos bibliotekininkų draugija. Partneriai: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, „Kas ir kodėl?“. Rėmėjai: Knygos.lt, UAB „Asseco“, leidykla „Terra Publica“. Patronažą suteikia Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.
T. Pauliuščenkos inf.
A. Kvašio nuotr.