Piliečių mokslas bibliotekose – tarptautinė konferencija apie gyventojų įsitraukimą

Paskelbta 2024.11.25
Kultūra Ir Piliečių Mokslas

Lietuvos bibliotekininkų draugija kviečia šalies bibliotekininkus, informacijos ir komunikacijos profesionalus, mokslininkus ir visus besidominčius piliečių mokslo ir kultūros sąsajomis, mokslo komunikacija gruodžio pradžioje susitikti Panevėžyje. Gruodžio 2-3 d. čia vyks tarptautinė konferencija „Biržiškos skaitymai’24: kultūra ir piliečių mokslas”. 

Piliečių mokslas (angl. citizen science) yra mokslinių tyrimų veikla, kurioje dalyvauja neprofesionalai, dažniausiai savanoriai – vietos bendruomenių nariai ar tiesiog suinteresuoti asmenys, neturintys specialaus mokslinio išsilavinimo. Piliečiai prisideda prie duomenų rinkimo, analizės ar stebėjimų vykdymo, taip padėdami profesionaliems mokslininkams atlikti tyrimus, kurie reikalauja didelio duomenų kiekio ar ilgalaikių stebėjimų.  

„Bibliotekos piliečių mokslo kontekste turi didžiulį potencialą. Jos telkia bendruomenes, disponuoja tyrimams tinkama infrastruktūra: turi kompiuterizuotas darbo vietas, specialistus, kurie gali konsultuoti tyrimų įgyvendinimo klausimais, neišsenkamus informacijos išteklius įvairiomis temomis. Nors universitetai ir akademinės bibliotekos jau nebe pirmus metus dirba su šia tema, tačiau viešosios bibliotekos dar neišnaudojo jų turimo kultūrinio potencialo piliečių mokslo veiklų įgyvendinimui“, – sako viena iš renginio organizatorių, Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė dr. Laura Šimkevičė. 

Pirmininkės teigimu, bibliotekų turimi ištekliai, bibliotekininkų sukauptos žinios, siekiant mokslo tyrimų plėtros ir bendruomenių įtraukimo į mokslines veiklas, yra itin svarbūs. Šiems klausimams didžiausias dėmesys bus skiriamas pirmąją konferencijos dieną. 

Konferencija prasidės diskusiniu pranešimu, kuriame aukštojo mokslo institucijas, bibliotekas ir bibliotekų asociacijas atstovaujantys mokslininkai ir specialistai sieks supažindinti su bibliotekų vaidmeniu pristatant piliečių mokslą profesinei bendruomenei ir visiems besidomintiems šia sritimi. Diskusijoje dalyvaus Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto mokslininkės doc. dr. Erika Janiūnienė ir doc. dr. Marija Stonkienė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotoja mokslui ir strateginei plėtrai dr. Ingrida Veliutė, Kauno technologijos universiteto bibliotekos Mokslinės informacijos skyriaus vedėja Aistė Pranckutė ir Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė dr. Laura Šimkevičė.

Kituose pranešimuose bus siekiama pasidalinti  Lietuvos ir užsienio bibliotekų patirtimis, įgyvendinant piliečių mokslo veiklas, skatinant piliečių įsitraukimą ir ugdant šiai veiklai reikalingas bibliotekininkų kompetencijas. Renginio metu bus pristatomi ir tarptautinės projektinės veiklos rezultatai, diskutuojama apie pilietiškumo įgalinimo veiksnius vietos bendruomenėse. Pranešimą apie tai, kodėl piliečiams svarbu įsitraukti į vietos bendruomenių veiklą, stiprinti tarpusavio ryšį taip prisidedant ir prie valstybės stiprinimo skaitys visuomenininkė Luka Lesauskaitė. 

Konferencijoje dalyvaus pranešėjai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Islandijos ir Ispanijos. Pirmoji renginio diena vyks projekto partnerio, modernaus meno muziejaus Stasys Museum (Respublikos g. 40) erdvėse. Antrąją renginio dieną dalyviai turės galimybę dalyvauti edukacinėse veiklose Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje (Respublikos g. 14), Panevėžio kraštotyros muziejuje (Vasario 16-osios g. 23) ir Panevėžio kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“ (Ukmergės g. 59a). 

„Biržiškos skaitymai“ –  tradicinis profesinis informacijos ir komunikacijos specialistų renginys, kuris Lietuvoje organizuojamas jau nuo 1991 m., visuomet per žymaus Lietuvos bibliografo, knygotyrininko Vaclovo Biržiškos gimimo dieną gruodžio 2 d. Renginys suburia gausią auditoriją – kultūros darbuotojus, bibliotekininkus, informacijos ir komunikacijos sričių atstovus bei mokslininkus. Jau kelis metus iš eilės Lietuvos bibliotekininkų draugija (LBD) organizuoja konferenciją, bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetu, Lietuvos ir užsienio bibliotekų asociacijomis. Šių metų konferenciją remia UAB Asseco Lietuva, projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. 

Norintys dalyvauti konferencijoje kviečiami susipažinti su konferencijos programa ir užpildyti dalyvių registracijos formą:

Konferenciją taip pat planuojama transliuoti internetu su vertimais į lietuvių ir anglų kalbas. 

1 Laura Šimkevičė

Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė dr. Laura Šimkevičė, dalyvausianti diskusijoje apie bibliotekų vaidmenį piliečių moksle.

2 Luka Lesauskaite

Visuomenininkė Luka Lesauskaitė, skaitysianti pranešimą apie tai, kodėl piliečiams svarbu įsitraukti į vietos bendruomenių veiklą, stiprinti tarpusavio ryšį, taip prisidedant ir prie valstybės stiprinimo.