Telšių bibliotekos direktorė Jolanta Zubienė: knygą turiu perskaityti labai greitai

Paskelbta 2024.11.21
Jolanta Zubienė Skaitymo įpročiai

Žemaitijoje įsikūrusiai bibliotekai vadovaujanti Jolanta Zubienė knygas renkasi remdamasi trimis kriterijais: LATGA tyrimų duomenimis, asmeninėmis autoriams tenkančiomis simpatijomis ir pažįstamų rekomendacijomis. Pašnekovė pripažįsta, kad į rankas paėmusi sudominusią knygą jos gali nepaleisti iki paryčių.

„Sergu tokia savotiška liga – pradėtą knygą turiu perskaityti labai greitai. Kai jau įsitraukiu, be galo įdomu sužinoti, kaip toliau vystysis siužetas. Pasitaiko, skaitau ir iki penkių ryto“, – atskleidė Lietuvos bibliotekininkų draugijos tarybos narė, šiais metais Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešajai bibliotekai pradėjusi vadovauti J. Zubienė.

Su bibliotekos direktore kalbėjomės apie jos mėgstamiausius autorius, skaitymo įpročius ir knygų suteikiamas vertingas gyvenimo pamokas.

– Kokias knygas rinkotės pastaruoju metu?

– Prisipažinsiu, nesu didelė knygų skaitytoja, laiko joms dabar lieka mažai. Neseniai baigiau magistrantūros studijas, tad gilindama žinias universitete kurį laiką skaičiau mokslinius straipsnius. Vis dėlto naujienomis domiuosi, atsižvelgiu, kokius populiariausius knygų autorius nurodo LATGA (asociacija LATGA rūpinasi autorių teisių apsauga, analizuoja bibliotekų pateikiamą informaciją apie skaitomiausius kūrėjus ir jų knygas – aut. past.). LATGA periodiškai skelbia populiariausių rašytojų, leidinių dešimtukus. Reikia pripažinti, man tai daro įtaką. Įdomu, kas dabar populiaru, patinka žmonėms. Pastaruoju metu mano pačios dėmesį patraukė Beno Lyrio „365 įkvėpimai mylėti“, Irenos Buivydaitės „Kas būtų, jei…“, Jolitos Herlyn „Citrinmedžių vila“. Be to, visada pasidomiu ir perskaitau į biblioteką atvažiuojančių autorių knygas.

– Kokie Jūsų skaitymo įpročiai?

– Dažniausiai renkuosi knygas esant prastiems orams. Tada turiu daugiau laiko, galiu ramiai skirti joms dėmesį. Kai orai gražūs, būnu lauke. Pastebiu, kad saulė ir šiluma žmones skatina imtis kitų nei skaitymas veiklų, o prie knygų paprastai grįžtama rudenį ir žiemą. Prieš pradėdama skaityti, susipažįstu su knygos anotacija, po to jau skaitau nuosekliai, nuo pradžios iki galo, nes tik taip galiu įžvelgti intrigą, tapti siužeto vingių liudininke. Mano mėgstama autorė – Kristina Hannah, kurios visos knygos jau perskaitytos. Nuoširdžiai linkiu susipažinti su šia rašytoja. Kartais knygas rekomenduoja draugai ar pažįstami, bet dažniausiai renkuosi mėgstamų autorių kūrybą. Štai esu perskaičiusi viską, ką parašė Romualdas Granauskas. Laikau save didele šio puikiai kaimo žmonių gyvenimą perteikiančio rašytojo gerbėja.

Sergu tokia savotiška liga – pradėtą knygą turiu perskaityti labai greitai. Kai jau įsitraukiu, be galo įdomu sužinoti, kaip toliau vystysis siužetas. Pasitaiko, skaitau ir iki penkių ryto. Tai jau liga (juokiasi – aut. past.).

– Kokią pastarųjų metų knygą rekomenduotumėte kolegoms bibliotekininkams? Kodėl?

– Kiek seniau perskaičiau Kristinos Hannah „Lakštingalą“. Tada pirmą kartą ir susidūriau su šia autore. Labai džiaugiuosi šiuo atradimu. Minėta knyga tikrai įspūdinga, joje aprašomas gyvenimas Antrojo pasaulinio karo metais Prancūzijoje, įdomiai perteikiami žmonių likimai, jų reakcijos į gyvenimo realijas, priimami sprendimai. „Lakštingala“ leidžia pasimokyti ir parodo, kaip sunkiais gyvenimo momentais žmonės pasirenka elgtis patriotiškai. Verta perskaityti ne tik šią knygą, bet ir susipažinti su kitais šios autorės kūriniais. Visi jie labai geri.

– Kokias knygas planuojate skaityti netolimoje ateityje?

– Kol kas apie tai nemąsčiau. Kadangi neseniai pradėjau dirbti Telšių bibliotekos direktore, gilinuosi į teisės aktus, bibliotekos gyvenimo realijas, projektus. Knygoms laiko lieka mažiau. Šiuo metu domiuosi Telšių garbės piliečio Adolfo Kišono knyga.

– Pasidalykite, kokios knygos populiariausios Žemaitijoje?

– Galima sakyti, tos pačios kaip ir visoje Lietuvoje – į LATGA’os sudaromus populiariausiųjų dešimtukus patenkančios knygos taip pat gausiai skaitomos ir Telšiuose, ir Skuode, kuriame ilgus metus dirbau bibliotekoje. Tik vieni su knyga rankoje leidžia laisvalaikį, atsipalaiduoja, kiti ieško vadinamosios šakinės literatūros žinioms įgyti ar pagilinti.

– O populiarioji literatūra? Koks Jūsų santykis su labiausiai išreklamuotomis knygomis, bestseleriais?

– Labai įdomu susipažinti su populiariąja lietuvių literatūra. Esu perskaičiusi visas I. Buivydaitės knygas, daugumą J. Herlyn kūrinių.

I. Buivydaitės knygose įdomiai aprašomi žmonių tarpusavio santykiai, o tai sukelia minčių, kaip pasielgti tam tikrose situacijose. Iš to gali pasimokyti. J. Herlyn irgi rašo apie žmonių santykius, tačiau jos knygose veiksmas vyksta įvairiose šalyse, tad apie tas šalis dar galima ir daugiau sužinoti – geriau pažinti jas, jų tradicijas, papročius.

Ačiū už pokalbį.

Parengė Lietuvos bibliotekininkų draugija