LBD tarybos narė S. Anuškevičienė: skaitomų knygų žanras priklauso nuo gyvenimo tarpsnio

Paskelbta 2024.12.10
S.anuškevičienė

Lietuvos bibliotekininkų draugijos (LBD) tarybos narė Skirmantė Anuškevičienė tikina knygas daugiausia skaitanti vasaromis, o pastaruoju metu ją labai domina psichologinio pobūdžio ir su investavimu ar taupymu supažindinanti literatūra.

„Dabar skaitomos knygos pagrindinė mintis: reikia taupyti ir reikia investuoti. Šiuo metu to mokausi ir žinias bandau pritaikyti praktikoje“, – teigė Vilniaus Gedimino technikos universiteto bibliotekos Informacijos išteklių formavimo skyriaus vedėja S. Anuškevičienė.

Su pašnekove kalbėjomės apie detektyvuose koduojamą išmintį, knygų pasirinkimą lemiančius veiksnius ir skirtingų gyvenimo tarpsnių įtaką skaitomai literatūrai.

– Kokias knygas skaitėte pastaruoju metu?

– Skaičiau psichologinę literatūrą apie bendravimą, pinigų taupymą ir investavimą. Ypač patiko Morgano Houselio „Pinigų psichologija“. Įsiminė Agnės Matulaitės „Žali sausainiai“, perskaičiau ir porą Linos Vėželienės knygų apie žmonių tarpusavio santykius. Taip pat mėgstu skaityti grožinę literatūrą, moteriškus romanus, detektyvus. Vasarą susidomėjau keliais detektyvais: Lucy Foley „Svečių sąrašu“ ir Christinos Alger „Bankininko žmona“. Tokie kūriniai puikiai tinka skaityti prie jūros. Paskutinė knyga, kurią nusipirkau, buvo Beatos Nicholson „21 taisyklė geram gyvenimui“.

Pasitaiko, kad iš turimų naujų knygų prie lovos pasistatau bokštą, o tada jau renkuosi. Vieną knygą pavartau, tada kitą, kažkuri užkabina ir ją perskaitau iki galo. Kartais vienu metu imuosi kelių knygų.

– Kokios mintys kyla reflektuojant minėtas perskaitytas knygas?

– Kalbant apie detektyvus, įsiminė žmonių tarpusavio santykių analizė. Knygose parodoma, kaip tam tikri poelgiai sukelia konfliktus, kurie vėliau baigiasi tragiškai. Pavyzdžiui, „Svečių sąraše“ aprašomas vestuvių pokylis, į kurį atvyksta jaunavedžių artimieji, draugai. Kiekvienas turi su jaunikiu arba jaunąja susijusių nuoskaudų. Knyga parodo, kaip vaikystės patyčios ar kiti neatsakingi poelgiai paveikia žmones, daro įtaką jų likimams. Kad mūsų veiksmai ar žodžiai neturėtų skaudžių pasekmių ateityje, detektyvai ir primena vieniems su kitais elgtis gražiai, atsakingai.

– Minėjote, kad ypač įsiminė M. Houselio knyga „Pinigų psichologija“. Kuo ji sužavėjo?

– Taip, nors ši knyga išleista jau seniai, aktualumo nepraranda iki šiol. Galbūt todėl, kad remiasi realaus gyvenimo istorijomis. Pagrindinė jos mintis: reikia taupyti ir reikia investuoti. „Pinigų psichologija“ paprastiems žmonėms suprantama kalba atskleidžia, kodėl per finansų krizes vieni investuotojai bankrutuoja, o kiti užsidirba, paaiškina, kodėl reikia investuoti, o investuojamus pinigus išskirstyti skirtingomis investavimo kryptimis, pabrėžia, kad tik ilgalaikis investavimas duoda grąžą. Pavyzdžiui, pasakojama istorija apie vyrą, kuris, gaudamas nedidelį atlyginimą, dalį pinigų investuodavo. Po jo mirties paaiškėjo, kad jis sukaupė daug pinigų, kuriuos paaukojo labdarai. Skaitydama šią knygą, pati pradėjau daugiau domėtis investavimu. Šiuo metu gilinu šias žinias.

– Kokie Jūsų skaitymo įpročiai? Kada įprastai skaitote?

– Dažniausiai vakarais prieš miegą, savaitgalio rytais. Stengiuosi neforsuoti – perskaitau po skyrių ar du per vakarą. Pastebiu, kad vėlyvą metą praleidusi su knyga greičiau užmiegu. Tai jau tapo savotišku ritualu – paskaitau ir einu miegoti, o taip pat ir savotiška atsipalaidavimo forma. Įprastai šiokiadieniais skaitau apie pusvalandį ar valandą. Jei knyga įdomi, galiu jai skirti ir visą dieną.

– Kuriuo metų laiku skaitote daugiausia?

– Vasarą. Tada dienos šviesesnės, smagesni vakarai. Vasarą būna atostogos, per jas irgi skaitau. Kartais nutinka taip, kad šeštadienį ryte pradedu skaityti ir, jeigu knyga gera, nepaleidžiu jos iš rankų iki pietų.

– Kaip renkatės literatūrą?

– Peržiūriu naujų knygų apžvalgas, atkreipiu dėmesį, ką rekomenduoja socialiniuose tinkluose mano sekami žmonės. Pavyzdžiui, įdomios literatūros feisbuke pasiūlo Dovilė Filmanavičiūtė. Minėtame socialiniame tinkle taip pat atsižvelgiu į paskyrų „Knygų dama“, „Fantastiškų (-os) knygų žiurkės“ rekomendacijas, stebiu apžvalgas per LRT „Labą rytą“, portale 15min.lt. Užmetu akį ir į bibliotekon, kurioje dirbu, atvykstančias knygas, kartais pasirenku iš jų.

– Kokią pastaraisiais metais perskaitytą knygą rekomenduotumėte kolegoms bibliotekininkams?

– Ne tik bibliotekininkams, bet ir visiems žmonėms pravartu pažinti save. Rekomenduoju A. Matulaitės knygą „Žali sausainiai“, parašytą įdomiu klausimų ir atsakymų stiliumi. Skaitant knygą susidaro įspūdis tarsi vyktų pokalbis su psichoterapeute. Jei suformuluotas klausimas įdomus, pasižiūri atsakymą, jei ne, verti kitą puslapį. Tikėtina, kad leidinyje panaudoti pačios A. Matulaitės per konsultacijas su klientais pateikiami klausimai, tad skaityti įdomu. Teiraujamasi įvairių dalykų, bet daugiausia – apie bendravimą su kitais žmonėmis.

– Ar renkatės bestselerius, plačiai išreklamuotas ir žiniasklaidoje pristatytas knygas?

– Madų nesivaikau. Dažnai būna, kad populiarią knygą įsigyja biblioteka, tik kol ji atkeliauja į lentyną, praeina laiko. Neskubu pirkti. Nesu nei labai intelektualių, filosofinių knygų skaitytoja, nei vaikausi madų. Pastaruoju metu susidomėjau kulinarinėmis knygomis.

– Ar keitėsi Jūsų mėgstamų knygų žanras, palyginti su tuo, ką skaitydavote prieš dešimt metų? Jeigu taip, kaip manote, kodėl?

– Taip, žinoma, keitėsi. Manau, tai priklauso nuo gyvenimo tarpsnio. Buvo laikotarpis, kai skaičiau knygas apie vaikų auginimą. Tada tai buvo aktualu, dabar jau nebe. Jaunystėje mėgau meilės romanus, dabar tokių knygų skaitau mažiau. Šiuo metu daugiau renkuosi ne grožinę literatūrą, ėmė dominti įvairios psichologinio pobūdžio knygos.

Ačiū už pokalbį.

Parengė Lietuvos bibliotekininkų draugija