Pirmą kartą paskelbtos IFLA gairės bibliotekoms, remiančioms perkeltuosius asmenis

Paskelbta 2025.01.03
Ifla Guidlines

2024 m. pabaigoje IFLA parengė pirmąsias gaires bibliotekoms, remiančioms perkeltuosius asmenis. Perkeltieji asmenys – tai asmenys, kurie buvo priversti bėgti – palikti savo namus ar nuolatines gyvenamąsias vietas savo ar kitoje šalyje dėl ginkluoto poveikio arba siekiant išvengti jo padarinių, dėl žmogaus teisių pažeidimų ar dėl gamtinių / žmonių sukeltų katastrofų. Šių gairių kontekste kalbama apie visas jų grupes: prieglobsčio prašytojus, imigrantus, migrantus ir pabėgėlius.

Pasaulinio pabėgėlių forumo 2023 duomenimis, nuo 2016 m. pabėgėlių skaičius padvigubėjo, o beveik pusė mokyklinio amžiaus pabėgėlių vaikų nelanko mokyklos. Didžiausios pabėgėlių krizės nuo Antrojo pasaulinio karo laikų akivaizdoje bibliotekų, kaip bendruomenių kūrėjų ir saugių erdvių, vaidmuo tampa itin svarbus. Teikdamos paramą perkeltiesiems asmenims, bibliotekos prisideda prie dvipusės integracijos: suteikia galimybę perkeltiesiems asmenims integruotis į vietos bendruomenes, padeda jiems atsigauti po traumų, o taip pat kuria galimybę tiek perkeltosioms, tiek priimančioms bendruomenėms mokytis vieniems iš kitų, patirti ir įvertinti kultūrų įvairovę. 

Gairės skirtos tarptautinei bibliotekų bendruomenei, todėl sunku būtų tikėtis jose rasti vieną modelį visų šalių visoms bibliotekoms. Situacija skirtingose šalyse ir netgi vienos šalies bibliotekose gali skirtis. Gairės atskleidžia įvairius aspektus ir pateikia rekomendacijas, kurias kiekviena biblioteka gali taikyti pagal savo prioritetus, poreikius ir galimybes.  

Gaires galima skaityti kaip vientisą tekstą, bet taip pat galima naudotis tik atskirais jų skyriais. Todėl kai kurios temos (mokymai, partnerystė, politika ir kitos) skyriuose sąmoningai kartojamos.  

Vienas iš svarbiausių veiksnių perkeltiesiems asmenimis yra informacijos prieiga ir galimybės įgyti išsilavinimą. Bibliotekos yra tinkamiausios institucijos perkeltųjų asmenų nediskriminavimo, jų teisės gauti sveikatos priežiūros, būsto, švietimo, darbo galimybių ir teisingų prieglobsčio procedūrų informaciją užtikrinimui. Teisė į informaciją yra nustatyta tarptautinių konvencijų, o dezinformacijos eroje bibliotekų vaidmuo yra reikšmingesnis, nei bet kada anksčiau. 

Teisė dalyvauti kultūriniame gyvenime yra būtina sąlyga išlaikyti žmogaus orumui ir siekti teigiamos socialinės individų ir bendruomenių sąveikos daugiakultūrėje aplinkoje. Bibliotekos gali būti trečioji vieta, suteikianti perkeltiesiems asmenims jų kultūrų, kalbų, vertybių saviraiškos laisvę ir galimybę dalyvauti tiek priimančiosios, tiek kilmės bendruomenių kultūriniame gyvenime, mėgautis menais, dalyvauti mokslinėse veiklose. 

Šios gairės – tai priemonė, plečianti tradicinių bibliotekų ir bibliotekininkų vaidmenų sampratas, ir praktinis vadovas bibliotekoms, remiančioms ar ketinančioms remti perkeltuosius gyventojus. Gairės skirtos bibliotekoms plačiąja prasme: bibliotekų specialistams, administratoriams, vadovybėms, mokykloms, ugdytojams ir valdžios institucijoms, atsakingoms už bibliotekas ir bibliotekų programas.